Warning: A non-numeric value encountered in /home/klient.dhosting.pl/wako/wako-odlewnia.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5760

Obróbka skrawaniem

Proces technologiczny, polegający na uzyskanie wymaganych kształtów i wymiarów przedmiotów poprzez usunięcie określonej objętości materiału z pomocą dedykowanego narzędzia to obróbka skrawaniem. Niekiedy w wyniku tego procesu element poddawany pracy narzędzi otrzymuje nie tylko konkretne rozmiary i formę, ale także określone właściwości mechaniczne i fizyczne nawierzchni. Najczęściej skrawanie przeprowadzane jest na materiałach z metalu, w tym aluminium.

Do podstawowych rodzajów obróbki skrawaniem metali, aluminium oraz innych materiałów należy:

  • wstępna – w jej wyniku usuwane są wierzchnie warstwy materiału.
  • kształtująca – w jej rezultacie przedmiot otrzymuje pożądany kształt.
  • wykańczająca – w jej efekcie przedmiot zyskuje ostateczny kształt, a powierzchnia – finalną gładkość.

W zależności od rodzaju ostrzy pracujących narzędzi można wyróżnić ścierną i wiórową obróbkę skrawaniem aluminium oraz innych metali. Pierwsza z wymienionych wykonywana jest przy wykorzystaniu narzędzi o nieokreślonej liczbie ostrzy i nieokreślonej geometrii. W efekcie pracy ostrzy twardych ziaren materiału ściernego powstają wióry niewidoczne gołym okiem. Skrawanie wiórowe odbywa się przy wykorzystaniu narzędzi o określonej liczbie ostrzy i znanej ich geometrii, a powstające w efekcie wióry są widoczne gołym okiem.

Najpopularniejsze usługi obróbki skrawaniem:

  • toczenie – w tym procesie ruch główny obrotowy wykonuje przedmiot obrabiany, który napędzany jest przez wrzeciono tokarki, zaś ruch pomocniczy posuwowy wykonuje narzędzie.
  • frezowanie – w tym procesie to frez wykonuje ruch obrotowy skrawania, zaś przedmiot obrabiany wykonuje względem frezu ruch posuwowy. Ta technika może być wykorzystywana w obrabianiu różnego rodzaju płaszczyzn, powierzchni krzywoliniowych, gwintów, a nawet kół zębatych.
  • wiercenie – w tym procesie w obrabianym materiale powstają otwory, dzięki wykorzystaniu narzędzia (wiertła), wykonującego ruch obrotowy i posuwowy wzdłuż osi obrotu.

W zależności od planowanych rezultatów stosowane są odpowiednio dobrane narzędzia i akcesoria do toczenia, frezowania, czy wiercenia. Dysponujemy rozbudowanym parkiem maszynowym dzięki, któremu realizacja usług obróbki skrawaniem przebiega szybko, bezpiecznie i zgodnie z oczekiwaniami naszych Klientów. Wiercenie, toczenie, jak i frezowanie odbywają się w oparciu o przekazaną nam dokumentację techniczną, przy czym zapewniamy bardzo dużą dokładność wymiarową gotowych produktów.